{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
9.236 visninger | Oprettet:

politi anmeldelse for at køre RC {{forumTopicSubject}}

hey allesammen..
jeg stod og kørte med min rc bil, kørte over vejen en gang, og lå så og kørte på privat grund, så den bil der var 200m nede af gaden da jeg kørte over han stopper, og siger at det er ulovligt og at han kan anmelde mig for det!!!

men kan de egentlig anmelde en bare for at køre over vejen 1 gang, uden der kommer biler???

skal lige siges det ikke er en psyko nitro car... og at den kun kører 20 ell. 30...


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  politi anmeldelse for at køre RC
  • #1   30. apr 2007 men helt ærlig.. :-S panserne tager det jo ikke seriøst overhoved

  • #2   30. apr 2007 Han kan vel ikke bevise det ..

    Og så tror jeg også som jackie skriver, at politiet ikke rigtigt gider bruge tid på det, og bare der gennem fingre med det :P..

    Jeg kører på en vendeplads jeg bor ud til, det eneste der sker at folk stopper op og virker meget intra, og spørger og sådan noget ..

    Og så kommer naboens søn ud og kigger og skriger og alt muligt, og virker ekstremt glad smiley
    Og bliver herre sur når jeg går ind når den er flad eller mor kommer og henter ham ..

    ps. han er 3 :b .. Sødt ;p


  • #3   30. apr 2007 øhmm man får en bøde på 500 kr hvis politiet ser det og man må ik køre på offenlig vej


    ps det står skrevet tydeligt i loven:d


  • #4   30. apr 2007 Jeg kan så sige at man godt må kører på offentlig vej med RC-Biler. Har forhørt mig hos Københavns Politi og Glostrup Politi. Og de siger de ikke kan gøre noget ved det, og man bare skal tage hensyn til folk!!

    Og Politi'et har kommet forbi til nogle af vores FG Træf i KBH området, efter vi havde kørt på den samme græsplæne i 7 Weekender i træk lige op af et bolig område bedte politi'et os om at finde et andet sted, så ikke ville blive alt for upopulære.

    'Z


  • #5   30. apr 2007 Hvis han virkelig anmelder dig for det tror jeg bare at han for at vide at de har for travlt til at tage sig af det..

  • #6   30. apr 2007 Jeg tror sq ikke panserne har tid til det fis ..

    Det eneste jeg har hørt ske, er at de siger man skal gå et andet sted hen .. Panserne har røvere på spil .. Så gider de ikke rende efter en bette fjernstyret bil smiley

    Men det ER ulovligt .. Men jeg tror at næsten alle over 18 overtræder loven mindst et par gange om dagen ...


  • #7   30. apr 2007 Til dem der skal tror de ved så meget og ikke ved en skid alligevel!!!



    Det er fuldt LOVLIGT at køre på offenlig områder!!!

    Du kan tage din el,nitro og benzin bil og køre op igennem gå gaden hvis du ville.

    Der er dov ting der skal overholdes :

    Der er ikke lavet nogen love om RC biler. Så derfor går det ind under fodgænrer.

    Køre du med din bil på offenlige steder betragtes du som fodgænrer og skal overholde loven for dem.
    Er der fortov skal du benytte dig af det, der skal din bil også være.
    Er der ikke fortov skal du gå i venstre side af vejen og der skal bilen også være.
    Som fodgænrer må du IKKE gå mit på vejen, og der må din bil heller ikke være.
    Der er ikke disideret lov for hvor hurtig man må gå. Dov må man ikke gå mere end max km/t anviser (lige som med cykel/knallert/bil.
    Så i byen er det 50km/t hvis ikke andet er anvist.
    Og uden for byen er det 80km/t hvis andet ikke er anvist.

    Der er ikke nogen grænse for hvor meget den må larme, dov skal max DL overholdes i de områder hvor man er.
    Man kan blive bedt om at finde et mere egnet sted, men de kan ikke tvinge nogen.

    Har kontaktet Københavns Politi, Glostrup Politi og Ringsted politi.


    Har hørt om folk som har fået bøde. Men de kan klage over bøden til politi mesteren.
    Har selv oplevet at få nogen bøder med hensyn til andre ting hvor betjentene troede de havde rart. Men en snak med politi mesteren og hans undersøgelser viste sig at de måtte annuler bøden.


  • #8   30. apr 2007 lasse P
    Du siger det tydelig står i loven.
    Så venligst fremvis det at det står i loven.


    Nicolai - Ung i Skanderborg - ! A
    Suppehue ™
    Ass-ger [ Århus ]
    Hvor har i det fra?
    Hvor har i læst det? eller hvem er jeres kilde?


  • #9   30. apr 2007 Regler om typegodkendelse

    Alle motordrevne køretøjer og påhængskøretøjer hertil skal som hovedregel være typegodkendt eller godkendt ved syn, før man må køre i dem på de danske veje.

    Køretøjer uden typegodkendelsespligt
    Følgende køretøjer kan synes og tages i brug uden typegodkendelse:
    Personbiler til højst ni personer (føreren medregnet)
    Varebiler (tilladt totalvægt på højst 3500 kg)
    Motorcykler
    Knallerter
    Traktorer
    Motorredskaber
    Påhængs- og campingvogne, som er forsynet med påløbsbremser eller ikke er forsynet med bremser
    Påhængsvogne til traktorer og motorredskaber
    Andre påhængsredskaber end campingvogne
    Blokvogne og mobilkraner


    og så vidt jeg ved er fjernstyret (køretøj) ikke typegodkendt til og køre på offenlig vej så skum p. undersøg det lige før du udtaler dig om noget.


  • #10   30. apr 2007 lasse P
    Var det dagens joke?
    En rc bil kommer slet ikke ind under den kategori hehe.
    Det du nævner der er ting til at køre I/på, eller ting der skal efter det du køre i/på.

    Der er stor stor forskel på om det er et transport middel/arbejds redskab, eller om det er en fjernstyret bil som er under 1:1



  • #11   30. apr 2007 Nicolai - Ung i Skanderborg - ! A
    Tidliger emne. Så har du vist glemt at læse dem der havde undersøgt sine ting, frem for dem der "tror" de ved noget om tingene.

    Ja - deltog også i det tidliger emne.


  • #12   30. apr 2007 ja men aligevel ik hehe:D


    men jeg fandt engang i fstyr.dk at fjernstyret køretøjer ikke må køre på offenlig vej (man får en advarsel) og hvis man (kommer til) og køre en ned får man en bøde på 500 kr:D


  • #13   30. apr 2007 lasse P
    Du drager din egen konklution ud fra at man rigtig nok ikke må køre med sin 1:1 bil hvor den er blivet modifiseret med fjernstyring.

    Men fra sådan en bil og så til en fjernstyret bil i størrelse 1:36 og op til 1:5 (mindst og max størrelse som jeg lige kender der bliver lavet) er det vist rimelig lang vejs forskel.

    Nu specifiker du så dit "svar" at man for en bøde hvis man forvolder skade.
    Nej det gør du heller ikke.
    Det er en helt anden side af sagen hvad man gør med forsikring med hensyn til du forvolder skade på "andre"
    Her kunne de forskellige politi folk/mester ikke svare på da det ikke var deres "bord"


  • #14   30. apr 2007 okay kloge åge:D hehe.

    det første svar var for sjov:D

    og det andet var noget jeg fandt på fstyr.dk i spørgsmåls sektionen. (hvis man kan kalde det)
    men jeg tror ikke det er der mere for det er 3 eller 4 uger siden jeg fandt det. så det er sikkert slettet fra deres hjemeside nu. men du kan jo godt prøve og finde det.


  • #15   30. apr 2007 lasse P
    Du må kalde mig det du ville. Jeg er bare pisse træt af at folk skal udtale sig om noget de ikke ved noget om, eller tror de ved en masse men uden at havde undersøgt det.

    Dit første svar? kan ikke se du nogen skriver "joke" eller noget. Så man må godtage at det du skriver er rigtigt.

    Hvorfor skal jeg søge efter noget som du påstår er rigtigt? Det burde da være dig der skulle tage og være sikker i din sag og fremvise din kilde.
    Jeg er sikker i min sag da jeg har kontaktet 3 forskellige politi kredse og fået svar efter de selv har undersøgt det. Og fået samme svar fra alle 3.


  • #16   30. apr 2007 ok bare iorden jeg skriver bare det jeg har læst:)

  • #17   30. apr 2007 Min kæreste studerer jura, og hun kan nådigst oplyse at Skum naturligvis har ret.

    Det er der i mine øjne heller ingen tvivl om. Der findes dog en lov om leg som skum så vidt jeg kan se ikke nævner, som i bund og grund skriver at "leg på offentlige veje som ikke er legeområder må ikke være til gene for trafikken" - altså må du tosse rundt alt det du vil på offentlig vej, så længe du ikke er til gene for trafikken. -og dermed menes ikke at du ikke rammer nogen, men at ingen behøver at reagere passivt eller aktivt på din tilstedeværelse.

    Jeg føler 100% Skum P - der er ikke noget værre end folk der udtaler sig om noget de ikke ander en skid om. Og det sker ret meget alene i denne tråd.


  • #18   30. apr 2007 Så lærte vi det ..


    Jeg har altid hørt at det var ulovligt - men åbenbart ikke smiley

    Det sq altid godt nok ..


  • #19   30. apr 2007 stadig jeg skriver bare det jeg har læst jeg udtaler mig ikke om at det er rigtigt på nogen måde bare det jeg har læst.



    men jeg hader oss dem der skriver uden at vide.


  • #20   30. apr 2007 | Highflyer |
    Det var det jeg glemte at skrive. Kunne huske jeg manglede et eller andet og kunne bare ikke komme i tanke om det.

    Så mange tak fordi du lige nævnte det.


  • #21   30. apr 2007 Der er en anden væsentlig ting så snart vi taler om nitro og benzinbiler. Der er en maximal DB grænse man må larme i en by uanset hvad det så er (musik, rigtig bil, rumsterstang, osv) og den skal nitrobil-ejere jo være opmærksom på.

    Jeg kan ikke huske hvad det er, men mange nitrobiler ligger over den grænse, hvorfor man siger det er ulovligt at køre med dem i befolkede områder.


  • #22   30. apr 2007 Lasse P - Du må hade dig selv meget.

    Skrevet: 30-04-2007 16:49:23

    øhmm man får en bøde på 500 kr hvis politiet ser det og man må ik køre på offenlig vej


    ps det står skrevet tydeligt i loven:d


    Når du skriver det udtaler du dig jo om nået som du ikke ved noget om.
    Så du modsiger dig selv!!!
    Og det sidste du skriver

    "men jeg hader oss dem der skriver uden at vide."
    Du hader dig selv rigtig meget? for du har skrevet meget som du tydeligvis ikke ved noget om i dette emne


  • #23   30. apr 2007 | Highflyer |

    Den nævner jeg også i mit første indlæg smiley Men kan ikke huske grænsen.



    Der er ikke nogen grænse for hvor meget den må larme, dov skal max DL overholdes i de områder hvor man er.


  • #24   30. apr 2007 jeg har os altid hørt at det var ulovligt (tidligere emner her på siden) men efter at have læst alt hvad Skum P har skrevet er jeg blevet overbevist om det modsatte. men uanset hvad Jakie P kan man ikk få bøde hvis man er under 15 (ved ikk hvor gammel du er da det ikk står i din profil).

  • #25   30. apr 2007 jeg har ikke orket at læse hele tråden men altså hvis man køre lidt halv stiv på cykel hjem fra en fest og møde politiet så siger de aller højst til en at det nok var bedst at man trak hjem, comon politiet i danmark er så dovne i for vejen, jeg tror ikke engang at de ville kigge forbi hvis en nabo ringede ind og sagde at en dreng køre med sin fjernstyrede bil, så om de ikke nok ville komme og fjerne den!?
    -yeeah right!? om det er lovligt eller ej, politiet giver dig ihverfald ikke en bøde for det !! det er de sq for venlige til smiley


  • #26   30. apr 2007 Suppehue ™
    Beklager at du følte dig truffet over vores udtalelser med ikke at udtaler sig om noget man ikke viste noget om. De var mest hentydne til stort set alle andre ud over dig og Z, og forventede da også at du skrev din kilde når du kom på siden smiley



  • #27   30. apr 2007 skum p: du er da lidt for åndsvag bare fordi man skriver forkert første gang så behøver du ik og rakke mig ned på den måde!!!! jeg hader folk der siger noget om mig selv om folk ikke kender mig. jeg hader ik mig selv på nogen måde.

    det jeg skrev var en tekst jeg læste på fstyr.dk og da det er færselstyrelsen hjemmeside regner man da med det er rigtig. men nu ved jeg jo det er fuldt lovligt efter det her indlæg.


  • #28   30. apr 2007 s


  • #29   30. apr 2007 i københavnn for du bøder for at cykle for hurtigt og løbe for hurtigt på gaden .. vis du løber over 15km/t får du en bøde, så vis RC går under fodgenre så må den ikke køre mere en 15Km/t

  • #30   30. apr 2007 lasse P - Så kunne du jo vælge at rette dig selv og sige at du tager fejl, fremfor at prøve at bevise det modsatte når du har skiftet mening.

    jesper E - Du kan ikke få en bøde for at cykle eller løbe 20km/t
    Du kan få en bøde for løbe/cykle hurtiger end 50km/t i byen hvis ikke andet er anvist.

    Hvis ikke andet er anvist. Hvis der står 30km/t er det så højst 30km/t og står der 60km/t lige sådan self.

    Du må cykle/løbe/gå op til max km/t i timen i den "zone" du er i. Og det må din RC også.

    Det har jeg også skrevet i min tekst i første indlæg.


    Men ved ikke hvor du for bøde for at cykle 15km/t på en alm by vej når der ikke er anvist andet. Og for du i så fald en så kan du nemt for den annuleret.


  • #31   30. apr 2007 er du blind??? det må du jo være siden jeg retter min fejlskrivning med og skrive noget andet som der står ovenover.

  • #32   30. apr 2007 nej SKum P . kender en der bor i københavn ..

  • #33   30. apr 2007 man MÅ IKKE køre på vejen emd sine nitro/elbiler...

    man må køre på offentlige områder JA men her menes parker fodboldtbaner osv som ikke er under færdselsloven

    og til dem (skum P) som tror de ved noget kan de Lukke r***n når de ikk ved en skid smiley

    og politiet kan sagtens give en bøde på 500 for at være der...

    og i det hele taget bør man sikre sig at ens forsikring dækker når man racer som rundt på offentlige steder.. en nitro der banker ind i naboens mercedes kan lave MEGET balade


  • #34   30. apr 2007 - AtriX - | Haderslev

    Læs du nu bare indlæg og kom så med din kilde.

    For bare at påstå noget beviser bare at du ikke ved hvad du snakker om.


  • #35   30. apr 2007 det var da rart der er en der for en gangs skyld brokker sig over skum p:D

  • #36   30. apr 2007 det tro i da ikke selv på det der vel ??

    jeg har ikke læst det nogle steder men forhørt mig på stationen.. for at være godkendt til brug på åben gade skal det have en typegodkendelse.. og det har rc legetøj IKKE

    det samme med el og benzin løbehjul..


  • #37   30. apr 2007 - AtriX - | Haderslev
    Det skal jo ikke godkendes eller have type godkendelse. Det er en fjernstyret ting og ikke et transport middel / arbejds redskab.


    Men det du siger er sådan set at du heller ikke må bygge en sæbekasse bil og blive skubbet rundt ude på vejen?

    Samt du siger der skal være typegodkendelse på rulle skøjter, sko (dem man går med på føderne) cykel????

    Nogen ting skal være CE mærket. Men det er noget helt andet.


  • #38   30. apr 2007 nej nej.. tro hvad du vil... snak du engang med den lokale betjent... muligt han ser igennem fingre med det.. men lovligt er det ikke...

    og nej ejg vil forresten heller ikk mene at en sæbekassebil er lovligt...


  • #39   30. apr 2007 TAG JER SAMMEN

    Og det gælder stortset uden undtagelse!

    "jeg kender en der bor i københavn" - LATTERLIGT! -jeg har da aldrig hørt noget så åndssvagt at man får bøder for at cykle hurtigere end 15 - cykler man langsommere end det vælter man sku da.

    Og ligegyldigt hvor mange politibetjente i har snakket med har i stadig ikke ret. Jo måske den betjent vil stikke jer en bøde, men det gør de tikke ulovligt, det betyder bare at den betjent HELLER Ikke har forstået loven.

    Jeg sidder med den nyeste udgave af færdselsloven foran mig, og her står INTET om fartgrænser specielt for cyklister, rc biler eller løbere, INTET om typegodkendelse på FUCKING LEGETØJ og INTET om at der skullv ræe særlige regler i københavn. Findes dette for københavns kommune - så er jeg glad for jeg ikke bor i den skodby.

    Nu må folk eddermame spænde hjelmen, jeg holder ikke til det her.


  • #40   30. apr 2007 Og inden flere uvidende individer skriver hvad deres fætter har oplevet da han skrev et kædebrev til en betjent, så regner jeg med at folk henviser til den paragraf de mener omfatter disse fjernstyrede biler.

    For den vil jeg, undskyld sproget, fandme gerne læse.


  • #41   30. apr 2007 - AtriX - | Haderslev - Jeg er lige glad hvad den lokale betjent mener.
    For man kan nemt få en bøde for mange ting. Men det er nu politi mesteren der har det endelige ord. Så selv om man har fået bøde, kan man få den annuleret da den lokale betjent kan tage fejl da han konkluder sine egne regler som ikke altid tæller.



    | Highflyer | - må lige tilføje at man ren faktisk ikke må cykel, løbe eller på rulle skøjter hurtiger end max tilladte fart i den "zone" man er i smiley
    Altså det ville sige er man i by zone må man max cykel 50km/t vilket de fleste vel ikke gør normalt smiley

    Vi kan blive enige om det lyder mytisk. Men der har været en del tilfælde i en periode hvor de ville vise at man ikke måtte.
    Men kigger man på cykel løb køre de jo skide hurtig der. Så det giver ikke helt fornuftig meningen nogen gange. Men det var et side spring herfra smiley


  • #42   30. apr 2007 Jeg prøvede at formulere det at der ikke er SÆRLIGE fartgrænser for de omtalte, selvfølgelig gælder de almindelige fartgrænser for alle køretøjer, det var mest en kommentar til ham der mente det kun var 15 for cykler.

  • #43   30. apr 2007 Helt i orden for min side af.

    Men man kan jo desværre se at mange af dem der skriver bare kan misforstå alt og alle smiley

    Desværre


  • #44   1. maj 2007 Dette er et udklip fra sidst jeg skrev i et lignene emne.

    Skrevet: 20-04-2007 11:56:14

    Nu har jeg så lige talt med Justitsministeriet og derefter Rigspolitiets færdsels afd.

    Man må ikke køre på offentligt vej med RC (overhovedet).
    Heller ikke med 300,- kr. bilen fra Bilka.

    Men på privat grund eller afspæret områder hvor man har fået lov af ejeren.
    Der er det tilladt.
    Det kan ikke skaffes på skrift, for definitionen ligger i at der i hele færdselsloven ikke står noget om RC, derfor må de ikke bruges der hvor færdselsloven gælder.

    Han nævnnte at man skal forestille sig om man kunne tro at det man laver er lovligt på en fyldt gågade eller på rådhuspladsen, for er det ikke lovligt der, er det heller ikke på en lille villavej.

    Og hvis man så har en indbo forsikring som jeg der dækker hvis jeg forvolder skade på andre eller andres ting, så er man også dækket ind forsikringsmessigt.


    Klip slut

    Til det med forsikringen, kan det anbefales at tjekke med sin forsikring om man er dækket for det er ikke alle der har en forsikring der dækker.

    Så jeg kan tilslutte mig Lasse P´s 1. og 2. indlæg.

    SIDESPRING
    Kan da nævne at jeg i forbindelse med min samtale med Rigspolitiets færdsels afd. fik afklaret at mine børn ikke må cykle på vores vej uden følge af voksen, da man skal være over 6 år. for at færdes selv på cykle.


  • #45   1. maj 2007 For øvrigt er det de 2 indstanser som jeg har talt med der her patent på loven i den sammenhæng.
    At der er betjente der tolker loven forkert eller ser igennem fingrene, er så bare til vores fordel.

    Men jeg kan da anbefale jurastuderende kærester at grave i sagen da det sikkert kan give lidt erfaring, da det åbentbart er et ret tvetydigt enme.


  • #46   1. maj 2007 Flemming - Jeg er langt fra overbevist (stadivæk) om at det du siger er rigtigt.

    1. Der er intet konkret i din beskrivelse hvorfor man ikke må.

    2. Man må f.eks gerne kaste bold, Lege med balloner osv med hinanden på et tov, villa vej osv. Det er dov ikke hensigt messit. Men ingen lov forbyder det.

    Som sagt er der ikke en disideret lov om fjernstyret biler. Derfor betraktes man som fodgænrer, og skal over holde deres regler.

    Vi kan nemt bliver 100% enige om at det er et difentions spørgsmål.
    Men dem du har snakket med kan lige så vel fortolke loven på deres måde som dem vi har snakket med.
    Jeg ville sige det sådan at det kommer helt and på hvordan man henvender sig og hvordan man formuler sig/stiller betjenten spørgsmålet. Hvad formulering af loven man for.

    Det er også derfor der kommer forskellige udfald omkring dette emne.

    Jeg bad dem jeg snakkede med i sin tid om dokumention for det. Men det er desværre aldrig kommet.
    Men kunne være man skulle ringe og snakke med dem igen for at få det på skrift fra dem smiley


    Men igen lov omkring emnet, og man må regne med at man er stående/gående når man udøver kørsel med sin fjernstyret bil. Så derfor man betraktes som fodgænrer og skal overholde regler for fodgænrer.
    Det er stadi min klare overbevisning.


  • #47   1. maj 2007 Du definere bare som du vil.

    Mit svar er fuld ud fyldest gørende.

    -------
    Nu har jeg så lige talt med Justitsministeriet og derefter Rigspolitiets færdsels afd.

    Man må ikke køre på offentligt vej med RC (overhovedet).
    --------

    Så er den ikke længere, resten var bare som en lille forklaring hvor man så må og hvorfor,

    Forskellen er at jeg er gået til hovet, og i går til røven.
    Men i dette tilfælde er der 1 hoved, og en masse røvhuller der tolker forskelligt.
    Men hovedet har ret.
    Det var nogenlunde det hans svar var, (egen fortolkning af billedsprog) på hvorfor du havde fået den forklaring på det med fodgænger, for den nævnte jeg for ham.


  • #48   1. maj 2007 Flemming - Nej hoved behøver ikke altid at have rart.

    Men jeg kan ikke se noget sted i din tekst hvorfor man ikke må køre på offenlige steder.
    Ikke ud over du skriver at det må man bare ikke.

    At der ikke står noget i færsels loven betyder jo ikke at man ikke må. Blot at man skal finde ud af hvad det går ind under.

    For ellers skulle der jo stå nævnt alt fra lave tygge gummi bobler - spille game boy - kaste bolt - rulle på skate boadt - hoppe på et ben - danse - osv osv i færsels loven. Men dette gør der jo ikke. Men det er ikke ensbetydne med at man ikke må udøve pågældene ting på gaden eller torvet.

    Så din forklaring holder desværre ikke da den nemt kan "pilles" fra hinanden.

    Så Flemming. Du må op på hesten igen og undersøge det til bunds hvis du så gerne ville have rart.

    Brug gerne ekspemplerne til at få dit "hoved" til at komme med en fyldig forklaring.


  • #49   1. maj 2007 Der er regler for skatebord og rulleskøjter



  • #50   1. maj 2007 mit råd: køb en fed rc og når politiet så kommer, så giv dem en lille rindvisning i rc verden og lad dem prøve den, og så tror jeg vidst du kan slippe for en bøde. Det er nok mit bedste råd hvis du ikk er en pige smiley

  • #51   1. maj 2007 Jeg vil give glenn A ret i at man nok slipper ret beskedent ved Jens betjent.

    Men når det kommer til forsikringen er jeg nu også ret sikker på at de vil holde sig til love og regler for at undgå at udbetale, hvis man bøffer nogen ned med 70 km/t og 8 kg. bil


  • #52   1. maj 2007 Flemming - ganske som Skum er jeg heller ikke overbevist.

    Du mener fordi noget IKKE er nævnt i loven er det forbudt? sikke da noget vås. Det er tydeligt de har værfet dig af med det lette svar så de ikke før røven på komedie hvis den skulle vende tilbage for at bide dem.

    Jeg har endnu tilgode at se den paragraf der forbyder det helt og holdent.

    Ingen paragraf - ingen gyldighed, -og dermed kan du IKKE få en bøde, andet end hvis du bryder ordensreglementet (støj og gene) eller er til fare for andre.


  • #53   1. maj 2007 Så dermed mener du at det er lovligt at køre på en pocketbike på rådhuspladsen?
    Eller de der løbehjul med en FG motor på?

    Fordi de ikke er nævnt i færdselsloven?


  • #54   1. maj 2007 Flemming - De ER nævnt i form af at de går ind under en vis paragraf.
    Jeg kan ikke fortælle vilken de går ind under da jeg simpelhen ikke kan huske det. Men jeg ved at de går ind under en som gør at de ikke er lovlige at bruge på offenlige områder uden særskilt tilladelse.

    Min kilde - Da jeg boede i familie pleje hvor vi rode meget med dette.

    Dov kommer jeg lige i tanke om at de el og motor drevet løbehjul overstiger en max tilladt hastighed og betragtes derfor som et transport middel, men ikke overholder gældene regler.
    Kan ikke huske hastigheden.


  • #55   1. maj 2007 Hvis man må køre med en fjernstyret FG, hvor er så den lov der forbyder at man køre rundt på vejen med en fjernstyret 1:1 bil.
    Hvis det ikke er skrevet nogle steder må det jo være tilladt, ifølge Highflyer og Skum P.

    Nej Skum P og highflyer, hvis det ikke er nævnt som tilladt i færdselsloven er det ikke tilladt.


  • #56   1. maj 2007 Så må jeg jo også fremstille mig et bæltekøretøj med en motor fra en bil. og så køre med den på vejen, og hvis den kan køre over 60 (eller hvad det nu er minimums grensen er) så må den køre på motorvejen for der står ikke at den ikke må.

  • #57   1. maj 2007 Eller en maskine der istedet for at køre med hjul er blevet udstyret med en masse små ben der kan frembringe den istedet for hjul.
    Det står der med 100% garanti ingen ting om. hey så er alle veje åbne. bare afsted ingen indregistrering eller afgift eller noget, for den er ikke nævnt.


  • #58   1. maj 2007 Flemming - Du er godt nok synket rigtig dybt, og som jeg læser din tekst er du ude i noget du ikke kan bunde i.

    Hvis du nu brugte bare 1 gang på at læse vores tekst ville du se at det du skriver er rent børne sprog.

    Vi har specifikeret ret tydeligt at der er forskel på "lege redskaber" og så transport middel.
    Så prøv at holde dine udsag konkret frem for at blande en masse sammen som du udemærket ved ikek er tilladt.

    Specifik
    1:1 fjernstyret bil har du lavet noget ved vilket gør at den ikke er godkendt efter gældene regler for den.
    bæltekøretøj - det er så et transport middel du snakker om? Så skal den opfylde alle krav som der stilles til diverse transport middel, eller køre så langsom at den kan gå ind under have traktor/ arbejds redskaber og opfylde krav inden for dette?

    Miniums grænsen på motor vej er 40km/t for at være korrekt.

    maskine på ben - igen et transport middel og visse regler om dette.



    Men sig mig en ting. Hvornår er en fjernstyret bil blevet et transport middel? den dag det bliver det, ja så skal den overholde gældene regler for den specifike gruppe.



    Men nu du ved så meget om transport middel.
    Kan man så indregister sin ATV maskine på hvide plader?
    Maskinen kan køre 45km/t. Må den køre på motor vejen?
    SKal man have sele på?
    Skal man have styrt hjelm på?
    Hvor mange må man side på den?
    Skal den have nr plade på foran og bag på?
    Kan man indregister den som en 30 eller 45km/t knallert/scooter? evt motor cykel?
    Skal der være type godkendelse på den for at få den på plader?
    Kan man evt selv få den godkendt?

    Prøv at undersøg dette smiley
    Så ville du finde ud af der er rigtig mange huller i loven, samt ting der direkte er livs farligt. Men stadi tilladt.

    Ja - Kender selv alle svarene da jeg har været indblandet i sådan noget da det startede. Men bruger dette eksempel på at vise hvor mange huller der endtelig er i loven lige omkring transport middel.


  • #59   1. maj 2007 Tak for endnu et godt indlæg Skum

    @ Flemming - det der vil jeg ikke engang kommentere på, det er jo på folkeskoleniveau det du har gang i der.


  • #60   1. maj 2007 Glenn A skrev:

    mit råd: køb en fed rc og når politiet så kommer, så giv dem en lille rindvisning i rc verden og lad dem prøve den, og så tror jeg vidst du kan slippe for en bøde. Det er nok mit bedste råd hvis du ikk er en pige smiley

    citat slut

    Der var sgu det furnuftigeste indlæg i denne tråd smiley


  • #61   2. maj 2007 Hvis de pågældende ting jeg nævner så er fjernstyrede er de så tilladt?
    Eller hvis jeg nu laver en 1:2 bil der er fjernstyret er den så tilladt at køre med.

    Det er da jeg der ikke kan forstå noget der er så simpelt, at man skal begive sig ud på et skråplan af forklaringer i diverse niveauer, for at i måske kan forstå det.

    Hvis i ikke kan forklare mig hvor den regel der sætter grensen er, så er det måske fordi den ikke er der.
    Og at det simpelthen ikke er tilladt.

    Og når de instanser der vil blive spurgt i tilfælde af en retsag, siger at det ikke er tilladt, så vil jeg formode at det er sandheden.


  • #62   2. maj 2007 Som langt oppe i mit tidliger indlæg nævner jeg størrelse fra 1:36 op til 1:5 som jeg snakker om, da det er det jeg har undersøgt.

    Hvor grænsen går ved jeg ikke, og er endtelig lige glad med dette da jeg ikke kommer inærheden af grænsen.



  • #63   2. maj 2007 Hvordan precist er det lige at du og for den sags skyld også Highflyer har undersøgt det?

    Har du læst lovtekst igennem for at finde svaret? ( NEJ )
    Du har tjekket med 3 forskellige betjente.

    Suppehue har tjekket med 2 forskellige og den ene en færdselsafd.
    Jeg har tjekket med Justitsministeriet og Rigspolitiets færdselsafd.
    Og vi er kommet frem til at det ikke er lovligt.

    Hvordan er det så at du/i kommer frem til at i er i position til at nedgøre folk og skrive som om i har patent på sandheden??

    Der var ikke noget jeg hellere ville have end at du/i har ret, for så kunne jeg køre med ro i sindet, velvidende at min forsikring vil dække hvis det går galt.
    Jeg har trodsalt tjekket ved landets højeste instans, der hvor alle de andre Jens betjente tjekker når de ikke er sikker, eller ikke længere vil lave deres egen vurdering af hvad de vil tillade/se igennem fingre med.

    I har ikke en skid mere styr på reglerne end alle os andre der heller ikke kan gøre andet end at ringe og spørge nogen der burdte vide det.


  • #64   2. maj 2007 Med hensyn til paragraf om leg, så prøvede jeg også at fremføre den for ham. og han holdte hårdt på at RC aldrig ville komme til at blive til leg i den forstand, at det ville være undtaget
    For efter som der ikke er nogen grænse for hvor hurtig eller stor en RC er for at skifte fra legetøj til køretøj, og det på ingen måde ville kunne være legetøj hvis det er 12 kg. og køre 80 som nogle FG gør, så ver den ikke længere.
    Det var bla. på den konto at vi kom ind forbi reglerne for cykler.
    For jeg prøvede også at argumentere at jeg bode på en stille villavej og at jeg ikke mente at det var ulovligt at min datter smuttede rundt på hendes 3 hjuler eller lille plastik mc. med 2-3 km.t
    Men det er det, med mindre det er i følge med voksen.


  • #65   2. maj 2007 Ja kan kun gid flemming 100% rat

    Ps: Har lest alt hvad da står i det her emne


  • #66   2. maj 2007 Flemming skrev:

    For jeg prøvede også at argumentere at jeg bode på en stille villavej og at jeg ikke mente at det var ulovligt at min datter smuttede rundt på hendes 3 hjuler eller lille plastik mc. med 2-3 km.t
    Men det er det, med mindre det er i følge med voksen.

    citat slut.

    Så jeg skal bare følges med en voksen, når jeg kører min nitro-buggy rundt på villavejen smiley

    PS. Dette indlæg skal ikke tages alvorligt smiley


  • #67   5. maj 2007 Nu har jeg ikke givet at læse hele denne tråd igennem :S Men kunne godt tænke mig at vide hvad i er noget frem til ? Hehe..

    En der lige gider give en konklusion ?


  • #68   5. maj 2007 Læs det hele og lav din egen konklusition


  • #69   5. maj 2007 Hehe ja det er nok det nemmeste frem for at gentage sig selv smiley

  • #70   17. maj 2007 Det du nævner er fint nok hvis en RC bil nu var et køretøj.

    Men hvordan beskriver du et køretøj?

    Et køretøj er noget du kan side/stå på - altså fragte dig selv rundt på/i.

    Dette kan jeg så vidt jeg ved ikke med min RC bil smiley og derfor betegnes den ikke som et stykke køretøj, men derimod et stykke legetøj som i mine tidliger indlæg har gjort opmærksom på går ind under fodgæner hvis du benytter offenlig områder.


    Ellers godt forsøgt ;-))


  • #71   17. maj 2007 Som så mange andre siger er det ulovligt at køre med RC på offenligt vej.
    Men politiet ser igennem finger med det i de fleste tilfælde. Men hvis de skal komme igen, for at fortælle en at man skal smutte, og de har en meget dårlig dag kan du være sikker på en bøde.

    Nu er jeg selv nabo med en lokal politistation, og deres svar til mig en dag min og min søn var ude at køre var.

    " Må vi prøve. Det er sku sjovt det her, man skulle være ung igen.
    Pas nu på at i ikke køre nogle ned, for så bliver det ikke sjovt mere.
    Forsat god aften"

    Så køre fornuftig med sin RC bil, kør ikke ind i andres ting, og kommer man til det, få det sagt til personen der ejeder det man har ødelagt. For ellers kan man hurtig ødelægge det af for sige selv.


  • #72   17. maj 2007 Dennis K.

    Det er jo nok det vi alle holder os lidt til.

    Men det er ikke loven.
    Der er mange betjente der er lige så meget i tvivl om loven omkring RC, så derfor holder de sig til deres sunde fornuft også.

    Men når man kommer til hvad loven siger, og derved hvad forsikringen dækker, så er det ikke tilladt at køre på offentlig vej.


  • #73   17. maj 2007 puha det var meget

    jeg vil sige at så lægge man ikke får klager og bor ude ikke inde i midten af byen


  • #74   17. maj 2007 Ja. Loven og forsikring følges jo ad.

    Er er lidt fra færdselsloven om leg.
    Leg m.v.

    § 6. Ingen må springe af eller på et køretøj, der er i bevægelse, eller opholde sig på et køretøjs trinbræt eller lignende, medmindre det er særligt godkendt hertil.

    Stk. 2. Slæde, trækvogn eller lignende må ikke hænges efter køretøj. Den, der løber på ski, skøjter, rulleskøjter eller lignende, må ikke trækkes af køretøj.

    Stk. 3. Der må ikke på vej køres på rullebræt eller laves glide- eller kælkebaner. På vej bortset fra legegader må der ikke leges eller spilles bold til ulempe for færdslen.



  • #75   18. maj 2007 Grundlæggende siger den følgende:
    "§ 3. Trafikanter skal optræde hensynsfuldt og udvise agtpågivenhed, så at der ikke opstår fare eller forvoldes skade eller ulempe for andre, og således at færdslen ikke unødigt hindres eller forstyrres. Der skal også vises hensyn over for dem, der bor eller opholder sig ved vejen."

    Endvidere:

    "Stk. 3. Der må ikke på vej køres på rullebræt eller laves glide- eller kælkebaner. På vej bortset fra legegader må der ikke leges eller spilles bold til ulempe for færdslen."


    Fik lige dette beskrevet i et indlæg på Rc-unionen.dk..

    jeg tror manden har ret..

    Karsten


Kommentér på:
politi anmeldelse for at køre RC

Annonce