424 visninger
|
Oprettet:
Problemer problemer... {{forumTopicSubject}}
Hey jeg har lige fået min Hellfire i julegave og nu har det ladet op lat det der batt osv. og sidder lige og samler den, men hvordan sætter jeg sådan en lille chip med nogle ledninger på som gør at den stopper når den kommer ud for rækkevide..
der er nemlig 3 ledninger på chippen men kun 2 på selve raceren ?
hvordan skal den vendes, skal jeg tage andre stik ud for at sætte den på eller ?
for der er nemlig flere stik i til det jeg ville tro er modtageren.. ?
Håber i forstår..
apr 2007
Følger: 19 Følgere: 18 RC-enheder: 8 Emner: 3 Svar: 15
Der skulle også meget gerne være 3 ledninger til din servo
apr 2007
Følger: 19 Følgere: 18 RC-enheder: 8 Emner: 3 Svar: 15
jul 2004
Følger: 122 Følgere: 119 RC-enheder: 3 Emner: 113 Svar: 1.425
Den skal sættes mellem gasservo'en og modtageren.
Du starter bare med at tage stikket der går fra din gasservo ud, sætter den ene ende af failsafen på din gasservo og sætter så den anden ende af fail safen i modtageren i samme kanal som din gasservo sad i før.
Når du så skal indstille fail safen korrekt, starter du med at tænde for dit elektronik i bilen samt din sender.
Der efter tager du fail safen og trykker den SET knap der er på den ned og holder den så nede mens du bremser på din sender. Gør dette i ca. 3-5 sek.
Så kan du lige tjekke om den virker ved at slukke for din sender. Bremser bilen så, virker den korrekt!
Godt nytår!
// Andreas
Problemer problemer...