{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
422 visninger | Oprettet:

For meget fritid & forstand på savage? {{forumTopicSubject}}

ja er vidst gabt over lidt for meget efter det slog klik og jeg gik igang med at splitte min savage X4.6 ad i håb om at komme frem til fejlen som jeg mente og stadig mener er koblingen.

efter som jeg rigtigt godt vil ud og race men ligesom ikk selv har tålmodigheden til at splitte fixe og samle så ville jeg høre om der var en fra omkring 4700 Næstved som var hug på at komme et smut forbi til en shaker/sommerby/ØL og kigge på min savage sige hvad der er galt/evt. have det der er galt som fx. en ny kobling smiley og tjene en skilling på det smiley skal siges hvis man er til offroad og noget anderledes bash bor jeg på det man kalder en pænt stor gård med grus bunker marker,asfalt og div andet til at tosse rundt og race med!

send mig evt. en pb eller skriv her hvis en eller anden skulle have tid og lyst!

ser selvfølgelig helst personen har en "vis" alder og evt. selv savage så han ved hvad han snakker om og roder med smiley

håber der er nogen der gider hjælpe

Mvh Raun//


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  For meget fritid & forstand på savage?
  • #1   19. sep 2009 Hvis det er koblingen ville det ikke være forskelligt fra bil til bil smiley Så kan en person med forstand på en hvilken som helst anden bil hjælpe dig.
    Kan du finde ud af hvordan man tager motoren af? smiley
    Hvis ikke kan jeg lave en hurtig billede guide med hvor der er inkluderet koblingsskift. Ville du være intereseret i det? smiley


  • #2   19. sep 2009 Fejlen er fundet og jeg er bare en stor idiot det var spur gearet der er gået :S så ahr skilt meget mere ad end nødvendigt :S

    så der er styr på det nu dog har jeg lidt problemer med at få samlet koblingen igen sådan rigtigt for går ud fra den skal køre frit og ikke sådan trægt?



  • #3   20. sep 2009 koblingnskoene som sidder på svinghjulet skal ikke tage fat når motoren ikke er tændt, hvilket som du siger så vil resultere i at koblingsklokken (det lille tandhjul som kører på spur gearet) kan snurre frit selvfølgelig uden at ramme svinghjulet, gør den ikke det og tager svinghjulet med rundt når du snurrer er dine bøsninger/kugelejer i koblingsklokken gået, har du bøsninger anbefaler jeg dig at skifte til kuglelejer.
    Håber ikke det er for besværligt beskrevet.
    og når jo, koblingsskoene skal vende med uret.


  • #4   20. sep 2009 Nej det er kanon beskrevet og lige hvad jeg havde brug for at vide, jeg køber mig et stål spur gear på mandag også går jeg igang med at samle den igen smiley her idag renser jeg den og får samlet koblingen ordenligt og det er kuglelejer i koblingsklokke osv. der er i min smiley

    men det koblingsskoene med uret skal ejg fanme huske ;D


    synes bare det er svært at få presset kobligs skoene helt ind uden de udvider sig men jeg må rode noget mere med det idag.


  • #5   20. sep 2009 Det kan være svært at få koblingsskoene på. Det bliver dog nemmere med det "rigtige" værktøj, som fx http://mini-bizz.dk/376-koblings-monterings-vaerktoj.html

  • #6   20. sep 2009 hvordan fungere den Niklas? men så må jeg få købt sådan en jo smiley

  • #7   20. sep 2009 Du sætter den ned over koblingen når du er ved at sætte en koblingssko+fjeder på, og så drejer du den rundt, til den tager fat i fjederen. Så kan du skubbe fjederen ud og skubbe koblingsskoen ned.

  • #8   20. sep 2009 lækkert smiley


  • #9   20. sep 2009 Lakridsen: alle lejer osv. er intakte og køre rundt osv. smiley

    det er bare når jeg samler koblingen så er det lige somom at jeg kun kan presse koblingsskoene halvt på ellers er der ligesom mellemrum mellem koblingsskoene og diameteren blir for stor til koblingsklokken men trækker jeg så koblingsskoene halvt ud så de hænger lige på kanten faktisk hehe så kan jeg få koblingsklokken på men når jeg så strammer til udviger de sig og den begynder at køre trægt?

    går udfra det er fordi jeg samler eller gør et eller andet forkert?


  • #10   20. sep 2009 ja det lyder meget som om du gør det forkert, kan du måske sætte nogle billeder ind? smiley

  • #11   20. sep 2009 Jeg tar nogle billeder senere og smider dem i et foto album smiley håber du er på ellers må du hjælpe mig imorgen hvis du kan hehe

    ellers stik mig din msn så kan du se det pr. web cam hvis du gider hjælpe self smiley

    og nej er ikke så pervers det min diller jeg står og flasher bare rolig smiley


  • #12   21. sep 2009 haha, helt sikkert smiley
    gangstar_kris@hotmail.com


Kommentér på:
For meget fritid & forstand på savage?

Annonce