Forståelse af gyro {{forumTopicSubject}}
Jeg mangler lidt fuldt at forstå min gyro.
Den er på den måde at jeg kan justere gain fra 0-100 % på en lidt special måde (ved ikke om det er sådan for andre gyro'er også)
dvs. når jeg indstiller til 0 % gain på fjernbetjeningen står der i manuellen at den står på 100% gain i non heading hold. Stiller jeg så til 25 % gain svarer det til 50 % non heading hold, og 50 % gain svarer til 0% non heading hold.
Men når jeg så når over 50 % gain stiger den på samme måde nu hedder det bare Heading Hold. Så 75 % gain på fjernbetjeningen svarer til 50 % heading hold.
Altså sagt kort 0-50% gain = 0-100 non heading hold
og 50-100% gain = 0-100 Heading hold.
Jeg har så stillet på 77 % gain der holder den op med at drive rundt og den slår heller ikke med halen.
Men mit enlige spørgsmål er, hvordan virker det når den er i non heading hold, hva formål har gain'en der?
Og Kan man bare justere det på trimmet når den ikke er i heading hold så den ikke driver rundt?
maj 2008
Følger: 3 Følgere: 2 RC-enheder: 3 Emner: 38 Svar: 119
Det var sku lige det jeg manglede. Så nu forstår jeg også bedere nogle af de ting den gjorde mens jeg prøvede at indstille den.
Forståelse af gyro