{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
570 visninger | Oprettet:

esc uden blæser? xerun 120A {{forumTopicSubject}}

Hey folks.

Jeg har tænkt på om nogen har prøvet at pille blæseren af deres esc og hvilke problemer det evt har givet, eller ikke.
Jeg har både en Tekin RS esc der som bekendt kører uden blæser og et par hobbywing'er V 3 og 3,1 alle 120A esc'er. Og tænkte af hensyn til både støj og særligt indbygningshøjde, om hobbywing'erne egentlig ikke ku undvære den "skide blæser"

Nogen der har prøvet det?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  esc uden blæser? xerun 120A
  • #2   4. maj 2014 Det kommer meget an på hvor mange ampere du trækker igennem den.
    Jo mindre du trækker jo mindre har den behov for blæseren.


  • #3   4. maj 2014 Det er klart Thomas. Men jeg kan jo ikke lade være at undre mig over at en full pro esc som Tekin jo åbenbart godt kan UNDvære blæseren, selv om den er fuldt belastet med lige så meget strøm. Og Hobbywings Xerun serie som jo ligeså er pro klasse, så HAR brug for den.
    Tekin har ikke engang blottet køleplade med riller eller noget.
    Men ja, man sætter jo selvfølgelig "bare" Esc til at slå fra ved for høj temp. Så går det jo af sig selv. Men jeg gad bare godt høre om nogen havde prøvet det jo smiley


  • #4   4. maj 2014 En Tekin RS HAR brug for blæser hvis man bruger den til modified, på et tidspunkt bliver de interne komponenter så varme at skidtet slår fra. Jeg ved det, jeg har prøvet det.
    De andre er designet til at udnytte blæseren for at kunne presses endnu mere. Uden blæseren ville varmen ikke kunne transporteres væk da kassen slutter helt tæt rundt omkring komponenterne. I Tekin'en er der et hul ved loddestagene som bruges til at få varme væk. Det gør den så mere modtagelig mod skidt og vand.


Kommentér på:
esc uden blæser? xerun 120A

Annonce