{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
499 visninger | Oprettet:

For lidt volt til BL system? {{forumTopicSubject}}

Hej derude.

I forbindelse med at min Revo's TRX 3.3 ødelage stempelhovedet går jeg og drømmer lidt om at lave en BL conversion på den med Tekno kittet og en Mamba Monster ESC og motor kombo.
Også lidt fordi jeg er flyttet længere ind i byen, og ikke rigtigt har mulighed for at komme ud og køre uden at genere andre med den ellers så dejlige nitro-larm.

Derfor er jeg begyndt at læse op omkring BL opsætninger og kombinationer, for at være sikker på at give mig selv det bedste udgangspunkt.

I min søgen er jeg imidlertid faldet over noget der undrer mig lidt.

Jeg ved at "afgangseffekten" fra batterier måles ved mah x C og er uafhængig af volt.
Dog fandt jeg et sted hvor der var en der skrev at hvis man ikke har tilstrækkelig med volt (f.eks 11.1v med mamba systemet der kan tage over 25v) vil motoren forsøge at trække mere ampere, og dermed muligvis komme over grænsen for hvad ESC'en kan klare?

Min nuværende lipo lader tager kun op til 3 celler, så betyder det at jeg risikerer min (kommende) esc hvis jeg kun giver den 11.1v men masser af mah?

Det var en meget lang besked for et relativt kort spøgsmål. Håber at der er nogen der vil læse det igennem og prøve at svare 8)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  For lidt volt til BL system?
  • #1   16. nov 2009 det er forkert, den vil ikke prøve og tage flere volt, men den vil suge så mange ampere som muligt, det vil være det samme antal ampere ved 11,1 volt som ved 22,2.

  • #2   16. nov 2009 volt = omdrejninger / optræk. den er bare sløvere med 11,1 volt. så serie forbind da 2x 11,1 volt batterier, så har du 22,2 volt lipo smiley og lad dem hver for sig.

  • #3   16. nov 2009 Det var selvfølgelig en mulighed, men ifølge materialet fra Tekno kittet er der ikke umiddelbart plads til mere end 4 celler, så det ville nok være mere sandsynligt med 2x2celler, men 14.8 er sikkert også nok til at have det lidt sjovt.

  • #4   16. nov 2009 Der er masser af plas til det tekin kit eller lav en batt holder ligesom mig, se mit fotoalbum
    Det er meget dårlige bileder, men det virker smiley


  • #5   17. nov 2009 http://204.186.93.64/Revo-ConversionChassis.htm

  • #6   17. nov 2009 Jeg syndes ikke at du skulle lade dig begrænse af din ladder.
    Hvis den kun kan lade op til 3 celler, så skift ladderen så du kommer op på de 4 celler som Mamba Monster ESC´en er bygget til bedst at kunne håndtere.

    Desuden er det rigtig at hvis du trække flere amp ud at et batteri end hvad det kan give, dykker volten på batteriet og LiPo cut-off slår til.
    Desuden vil modstande i ESC´en stige hvis volten dykker på batteriet og amp trækket varmer ESC´en op smiley

    Ja, jeg ved det lyder underligt, men dårlige batterier man belaster for meget kan faktisk brænde din ESC af hvis det ikke er dit batteri der ryger først smiley

    En anden ting du også skal tænke på, er at elektricitet har to sider Volt og ampere der tilsammen giver Wat der er den endelige måleenhed for kraftoverførsel smiley
    Forøger du Volt med 50%, giver du samtidig motoren mulighed for forøge amp trækket med 50%, hvilket giver 100% mere drøn på, minus den strøm der går til spilde i varme udvikling smiley
    Og der er varme udviklingen du skal passe på


  • #7   17. nov 2009 hvis batterierne ikke kan levere amperene så siger det puf i lænden som sauron siger, men kan dine batterier levere nok c kraft, så er det intet problem, men skift din lader ud, du kan få en lader som kan lade op til 6 eller er det 8 celler og 10 ampere kan den lade i timen for 500kr med told osv.

Kommentér på:
For lidt volt til BL system?

Annonce