{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.138 visninger | Oprettet:

Priser og link {{forumTopicSubject}}

Thunder Tiger RTR er en god begynder model til en fornuftig pris ca. 2000kr
http://rc-motorradshop.de/produkte/fm-1e_ducati/

Nuova Faor SF-501 Er lidt bedre en TH. Her skal man selv købe fjernstyring og motorsæt
pris ca. 2200kr
http://rc-motorradshop.de/produkte/sf501_elektro/

McLarney stellet er lavet til dem som har en mc men bare vil gøre den bedre.....passer dele fra både TH og NF
Bygges den fra bunden med de bedste dele vil prisen være ca. 6-7000kr uden fjerstyring og motorsæt
http://www.formbymodelshop.com/000-mclarney-daytona-team-chassis-kit-738-p.asp

KP stellet er et helt nyt stel(2007) der er udvilket af nogle af verdens bedste køre fra England. Stellet sælges i 3 udgaver alt efter hvormange dele man selv har, kun få dele fra TH og NF passer på dette stel. Uden fjernstyring og motorsæt vil en KP koste ca. 7-8000kr
http://www.formbymodelshop.com/kp07s-2-pro-kit-1092-p.asp

Alle dele til disse mc´er kan købes i England eller Tyskland
http://www.formbymodelshop.com/index.asp

http://rc-motorradshop.de/produkte/

Du er meget velkommen til at spøger eller søge hjælp i dette forum eller gå ind på
www.rc-motorbike.com

PS. SKRIV VENLIGST IKKE I DETTE INDLÆG på forhånd tak
MVH Kim


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Priser og link
  • #1   30. jan 2008 MOTORE OG ESC.

    Alle 4 tyber mc kan køre med 540 motor, dog bruges der 480 size med adapter plade for at spare vægt
    Kul motore.......Stort set alle motore i 540 klassen kan bruges dog skal man passe på ikke at komme for langt ned i truns da det kræver en del moment. Har selv prøvet ned til 10 truns men de slides meget hurtigt eller brander af.
    Børsteløse......Er langt at fortrække de koster måske lidt mere i indkøb men så skal man heller ikke tænke på kul og slibning af anker.
    Jeg benytter selv et motorsæt fra Mtroniks med en 5800kv motor i 480 size det giver rigeligt kraft til mc, har droslet det ned i ydeeven.
    (link fjernet)
    Nr 2 ved VM 2007 brugte samme sæt dog med en 4400kv motor og man bliver ikke nr 2 hvis man køre langsomt.
    PS. Nå du vælger Esc skal den være uden bak eller med cut off på bakken. ( Det er rigeligt svært at køre fremad)

    SKRIV VENLIGST IKKE I DETTE FORUM på forhånd tak

    Mvh Kim


  • #2   30. jan 2008 NIMH eller LIPO ???

    Til TH RTR kommer der et NIMH bat ca.1800 Mah og en lader der ikke er hver at prale af, hvis man skal have lidt køre glæde bør dette udskiftes. Der findes så mange bat og lader på det danske marked at jeg vil undlade at komme ind på det her.

    Lipo......Ja det er fremtiden, hvis man kommer rigtigt igang. Jeg tror ikke der er den store forskel på lipo bat. ud over antal c, mah og antal celler MEN de lader der sælges af nogle forhandler kan ødelægge en god oplevese for en nybegynder.
    2 celler = 7,4v 20-30c og omkring 3200 Mah er rigeligt til en mc. Hvilket mærke man skal vælge mener jeg kommer ud på et så længe man køre for sjov. Selv bruger jeg Kokam.
    Lader: Jeg bruger en Bantam Bc6 med Balancer dette er en rigtig god lader som kan lade det hele. prisen er måske lidt høj men husk på at den er med balancer.
    http://www.rc-netbutik.dk/product.asp?product=426&sub=0&page=1
    Jeg merner ikke man bør spare de 2-300kr hvis de lader ikke virker, virker dine bat ikke og det ødelægger en god oplevese er det så 2-300kr hvert ??? nej vel.
    Som udgangs pungt for køb at lipo bat. og lader mener jeg man bør kontakte en af de stor EL-fly forhandler de ved hvad de snakker om og har de rigtige vare.

    SKRIV VENLIGST IKKE I DETTE FORUM på forhånd tak.

    Mvh Kim


  • #3   30. jan 2008 REP. DELE OG DÆK

    Der findes et hav af små stumper til mc, hvilken dele der er bedst til lige dit behov er umuligt for mig at sige nu, men jeg hjælper meget gerne hvis jeg kender dit problem.
    Eller kig her der er til et par timer kigning hvis man skal lære alle nr. udenad
    http://rc-motorradshop.de/produkte/tuningteile.php

    http://www.formbymodelshop.com/index.asp

    Dæk vil jeg gerne komme lidt ind på da det er meget vigtigt at man få de rigtige for 100% køreglæde.
    Der findes 3 mærker GMP, PMT og NF som udgangspunkt skal man vælge et blødt dæk til det danske vejr, det vil sige et for PMT og GRP et 200 dæk.
    Personligt bruger jeg kun PMT regnvejrs dæk i hårhed 200 både for og bag har dog et regn i 100 til bagdæk til MEGET varme dage. Med disse dæk kan jeg køre i stort set alt slags vej ( - sne) og det gør også at jeg ikke behøver det store lager af dæk.
    http://rc-motorradshop.de/produkte/produktbilder/?PMT-200H-P
    Husk at der skal indlæg i alle mc dæk.

    SKRIV VENLIGST IKKE I DETTE FORUM på forhånd tak

    Mvh Kim
    www.rc-motorbike.com


Kommentér på:
Priser og link

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce